Budete si na dovolené kontrolovat email? IT experti radí, na co si dávat pozor

Dovolená je čas, ve kterém si člověk má odpočinout od pracovního a každodenního shonu. Je nejen pro zábavu a odpočinek, ale také to může být čas na prohloubení mezilidských vztahů. Dovolená může být vyvrcholením ročního plánování a mnohým často znamená vzrušení a naděje na nezapomenutelné zážitky. Přesto někteří lidé na dovolené řeší i práci, na co si dávat pozor při kontrolování firemního emailu?

Dovolená může být připravována s dostatečným předstihem, čímž může člověk maximalizovat svůj čas a zajistit, aby dostal to nejlepší z každého okamžiku. To zahrnuje nákup letenek, vyhledávání destinací, obstarávání ubytovacích služeb a toho nejdůležitějšího – plánování co bude dělat během dovolené, anebo je také možné, že se člověk rozhodne pro dovolenou na poslední chvíli a musí u ní alespoň částečně pracovat.

Dovolená

Nikdo by neměl zapomínat na to, že dovolená není jen o zábavě, ale může také přinést příležitosti ke vzdělávání. Pokud dovolená zahrnuje návštěvu jiné země, je to skvělá příležitost zjistit více o místní tradici a historii.

Exkurze, které zahrnují zajímavé prohlídky, jsou skvělou příležitostí pro poznávání nových míst. Dovolená je také obzvláště úspěšná, pokud je spojena s jídlem. Ochutnat místní speciality je skvělou příležitostí k tomu, aby člověk poznal i to, jak se jiná kultura stravuje.

Pracovní dovolená

Existuje celá řada lidí, kteří si nemohou na dovolené úplně vypnout a neřešit své zaměstnání či podnikání. Nemusí se jedna pouze o vrcholové manažery. Velmi často se to týká i řadových zaměstnců. Tito lidé z letiště, kavárny či chaty kontrolují emaily, sledují, zda v nepřibyla v aplikaci Gmail doručená pošta, připojují se k videokonferencím, nebo zkrátka pracují a dělají to, co normálně dělají v kanceláři.

Pokud lidé mimo zabezpečenou firemní síť nedbají na vlastní zabezpečení údajů, běžná kontrola profi emailu může vyústit v problém pro citlivé údaje.

Zlaté pravidla IT bezpečnosti

Existují 2 základní pravidla, kterými by se měl každý člověk řídit, aby zachoval své i firemní údaje zcela v bezpečí. První z nich je silné heslo. Spousta serverů již neumožní uživateli nastavit heslo, které není tzv. silné. Takové heslo musí splňovat určitou délku – většinou alespoň 8 znaků, musí tam být alespoň jedno velké písmeno a dost často také jeden speciální znak.

Druhýhm pravidlem je neklikat v e-mailu na věci, které mohou být podezřelé. Existuje celá řada neškodných spamů, ale v některých případech se může jednat o vir. Proto by člověk v e-mailu neměl klikat na odkazy a přílohy, které nezná.

Bezpečná síť

Často se na cestách stává, že zaměstnanci se potřebují připojit k internetu mimo svou práci nebo domov. V takovém případě je nutné připojit se pouze k bezpečné síti. Nemělo by docházet k připojování veřejných wifi-sití. Mnohem lepší je se domluvit se zaměstnavatelem na proplacení mobilních dat a využívat alespoň hotspot v telefonu.

Bezpečnost IT je v dnešním digitálním prostředí ve všech typech organizací klíčovou oblastí. Proto je nutné provádět a dělat aktuální opatření pravidelně a především systematicky. Tato bezpečnost není jen o správném zabezpečení technologií, ale také o dodržování konkrétních postupů a procesů.

Pracovníci a manažeři musí být proškolení v bezpečnosti IT a úrovni jejich informací, které by měly být dostupné konkrétním pracovníkům. Informace, které organizace sdílí, by neměly být součástí přístupu nebo účtu pracovníka. Manažeři by měli být schopni sledovat a řídit bezpečnostní opatření v rámci organizace.

Dovolená má být v prvním řadě o oddechu. Proto by žádný člověk neměl zbytečně moc řešit pracovní záležitosti a omezit dobu na telefonu či notebooku na minimální dobu.

Za běžných okolností je zcela přirozené dávat si pozor na to, aby člověk nenechal svůj telefon či notebook ležet na veřejném místě bez kontroly.

Většina hotelů nabízí úschovu cenných věcí, případně přímo sejf v pokoji, je vhodné tyto možnosti využívat.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang